Wall of Fame 2014
Schools Series - Individual
Schools Series - Individual
- Senior Boy - Daniel Wilden
- Senior Girl - Hanri de Bruin
- Junior Boy - Cioran Knowles
- Junior Girl - Alice McNoe
- Intermediate Boy - Finn Knowles
- Intermediate Girl - Tia Valli
- Primary Boy - George Hyink
- Primary Girl - Elizabeth Baker
Schools Series - School
Schools Series - School
- High School - Boys - Kavanagh
- High School - Girls - Queens
- Intermediate - Kavanagh
- Primary - Opoho
Otago School's Championships
Otago School's Championships
- Senior Boy - Hamish Cotter, John McGlashan
- Senior Girl - Ana Manza, Queens
- Junior Boy - Cioran Knowles, Kavanagh
- Junior Girl - Alice McNoe, Logan Park
- Intermediate Boy - Ollie Bixley, Balmacewan
- Intermediate Girl - no entries
- Primary Boy - Max Cunninghame, George St
- Primary Girl - Sam Bixley, Halfway Bush
Club awards - to be awarded at the 2015 AGM
Club awards - to be awarded at the 2015 AGM
- Most Improved Senior Woman - Megan Hall
- Most Improved Senior Man - Otto Hyink
- Rathbone Prize - Most Promising Junior under M/W20 based on 2013 performances - Hamish Cotter
- Volunteer of the year - Jane Cloete
- Ellen Livingstone Memorial Trophy, for the most improved Junior Girl up to Year 9, based on 2014 performances - Sam Bixley
- Bradley Livingstone Memorial Trophy, for the most improved Junior Boy up to Year 9, based on 2014 performances - Ollie Bixley
Otago Champs - Women
Otago Champs - Women
Otago Champs - Men
Otago Champs - Men
Best results by a Dunedin Orienteer in A grades [or E grade for M/W21]
Best results by a Dunedin Orienteer in A grades [or E grade for M/W21]
South Island Championships
South Island Championships
Sprint
Middle
Long
National Championships
National Championships
Sprint
Middle
Long
Orienteer of the year 2014
Orienteer of the year 2014
Course 1 Long Red
- Men Ryan Cambridge
- Women Antonia Wood
Course 2 Medium Red
- Men Myles Thayer
- Women Ann Bixley
Course 3 Short Red
- Men Tim Jowett
- Women Bunny Rathbone
Course 4 Orange
- Men Cioran Knowles
- Women Katharine Webb
Course 5 Yellow
- Men Ollie Bixley
- Women Lucy Cotter
Course 6 White
- Men Odin Hyink
- Women Grace Cotter