News‎ > ‎

Wall of Fame 2013

Schools Series - Individual

  • Senior Boy - Michael Baker
  • Senior Girl - Roche de Bruin
  • Junior Boy - Joe Brensell
  • Junior Girl - Alice McNoe
  • Intermediate Boy - Cioran Knowles
  • Intermediate Girl - Lucy Cotter
  • Primary Boy - Ollie Bixley
  • Primary Girl - Elizabeth Baker

Schools Series - School

  • High School - Boys - Kings
  • High School  - Girls - Otago Girls
  • Intermediate - John McGlashan
  • Primary - Opoho

 Otago School's Championships

  • Senior Boy - Hamish Cotter
  • Senior Girl - no competitors
  • Junior Boy - Joe Brensell
  • Junior Girl - no competitors
  • Intermediate Boy - Cioran Knowles
  • Intermediate Girl - Tessa Buschl
  • Primary Boy - Zeke Buschl
  • Primary Girl - Grace Brensell

Club awards - awarded at the 2014 AGM

  • Most Improved Senior Woman - Ann Bixley
  • Most Improved Senior Man - Matt Bixley
  • Rathbone Prize - Most Promising Junior under M/W20 based on 2013 performances - Daniel Wilden
  • Volunteer of the year - Jeni Pelvin
  • Ellen Livingstone Memorial Trophy, for the most improved Junior Girl up to Year 9, based on 2013 performances - Ellen Livingstone
  • Bradley Livingstone Memorial Trophy, for the most improved Junior Boy up to Year 9, based on 2013 performances - Bradley Livingstone

Otago Champs - Women

W10 Sprint - Sam Bixley
Middle - Grace Cotter
Long - Grace Cotter
W12 Sprint - Sarah Johnstone
Middle - Lucy Cotter
Long - Sarah Johnstone
W14  Sprint - Alice McNoe
Middle - Charlotte Cotter
Long -
W16
Sprint - Georgia Buschl
Middle -
Long -
W18
Sprint -
Middle -
Long -
W20
Sprint - Harriet Baxter
Middle -
Long - Harriet Baxter
W21
Sprint - Nicky Crawford
Middle - Rhonda Bowen
Long -Julie Grant
W40
Sprint - Genevieve Webb
Middle - Antonia Wood
Long - Antonia Wood
W50
Sprint - Lesley Signal
Middle -
Long -
W60
Sprint - Jane Cloete
Middle - Jane Forsyth
Long - Jane Forsyth
W70
Sprint - Bunny Rathbone
Middle - Bunny Rathbone
Long - Bunny Rathbone

Best results by a Dunedin Orienteer in A grades [or E grade for M/W21]

Otago Champs - Men

M10 Sprint - Moss Pelvin
Middle - Moss Pelvin
Long - Moss Pelvin
M12 Sprint - Zeke Buschl
Middle - Zeke Buschl
Long -Ollie Bixley
M14  Sprint - Cioran Knowles
Middle - Malachi Buschl
Long -
M16
Sprint - Malachi Buschl
Middle - Daniel Wilden
Long -Hamish Cotter
M18
Sprint - Michael McIntosh
Middle -
Long -
M20
Sprint -
Middle -
Long -
M21
Sprint - Ryan Cambridge
Middle - Craig Pelvin
Long - Craig Pelvin
M40
Sprint - Kev Knowles
Middle - Jim Cotter
Long - Kev Knowles
M50
Sprint - Tim Webb
Middle - Nick Mortimer
Long - Jonathan Wood
M60
Sprint - Owen Cambridge
Middle - Myles Thayer
Long - Allan Grant
M70
Sprint -
Middle -
Long -

Best results by a Dunedin Orienteer in A grades [or E grade for M/W21]